Skip Navigation
 

Pytania i odpowiedzi na temat GWC

Przed zakupem projektu proszę o odpowiedź, w jakiej największej odległości od rekuperatora można zlokalizować GWC i jak głęboko pod ziemią?

Wybudowałem bardzo energooszczędny dom. Mam Zainstalowaną wentylację mechaniczną z rekuperatorem. Przyznaję, że jest to super maszyna.
Najlepsze efekty osiąga się w okresach przejściowych, czyli wiosną i jesienią. Zimą często włącza się system odmrażania, przez co mam spore straty, bo wyciąga z domu dużo ciepłego powietrza. Latem natomiast w upalne dni w domu jest gorąco (pomimo zastosowania wkładu letniego) bo wciąga do domu ciepłe powietrze z zewnątrz. Jestem laikiem w tych sprawach, ale jeżeli dobrze myślę to lekarstwem na te problemy byłby GWC. Jak najbardziej jestem zainteresowany kupnem projektu. Interesuje mnie wersja z pełną automatyką, aby rekuperator wybierał, które powietrze ma wciągać do domu - z GWC czy z dworu. Mój dom jest parterowy i ma 102,00 m2 powierzchni użytkowej. Przed zakupem projektu proszę o odpowiedź, w jakiej największej odległości od rekuperatora można zlokalizować GWC i jak głęboko pod ziemią?

Odległość jest dowolna, trzeba jednak pamiętać o oporach przepływu powietrza (do kilku mb jest pomijalny). Przy prostym odcinku gładkiej rury opór ten wynosi na 1mb 1÷3Pa (przedział zależy od wydatku powietrza i średnicy rury). Ponad to, skończy się Panu problem zamarzania, rekuperatora, bo temperatura z GWC jest dodatnia w ekstremalnych temp. 00C. Można było kupić tańszy rekuperator bez systemu odmrażania.
Ponadto informuję, że grunt, jaki się znajduje na mojej działce to glina, która bardzo wolno wchłania wodę, czy to nie przeszkadza w instalacji GWC?
Cytuję "bardzo wolno wchłania wodę" to wystarczy żeby nadmiar wilgoci z powietrza został zatrzymany w GWC i został wchłonięty przez powierzchnię kilku m2 gruntu rodzimego, na którym jest posadowiony wymiennik. Obecność gliny i wilgoci bardzo pomaga w szybkiej regeneracji złoża GWC!
 
 
« powrót|drukuj